معرفی لابراتوارهای اداره ملی ستندرد

نظر به تقاضا و ضرورت جامعه و به منظور کنترول کیفیت محصولات تولیدی و توریدی، انکشاف تجارت، رشد اقتصاد ملی و راه یابی به بازار های ملی و بین المللی ایجاد لابراتوارهای آزمایشات تمامی مواد تولیدی، توریدی و صادراتی در سطح کشور یک امر حتمی و ضروری پنداشته میشود.

اداره ملی ستندرد برای اولین بار هسته لابراتوار های مرکزی و کمپلکس لابراتوارها را در کشور ایجاد نمود که این لابراتوار ها در حال رشد و انکشاف بسوی معیاری شدن مطابق با ستندردهای بین المللی میباشد تا درآینده بتواند منحیث یک لابراتوار معتبر ستندرد تهداب را که به منظور تقویت زیربنای ملی کیفیت برای سازمانهای جهانی ستندرد و سازمان جهانی تجارت از طریق این اداره داده شده است، عملی نماید.

آمریت لابراتوارها در چوکات اداره ملی ستندرد زیر اثر ریاست ارزیابی مطابقت در سال  1387 جهت آزمایشات لابراتواری به منظور تقویت زیربنای ملی کیفیت و عرضه خدمات لابراتواری ستندرد در مطابقت با معیار های بین المللی به فعالیت آغاز نمود و دربخش های موادنفتی، مواد غذایی، مواد ساختمانی، سامان آلات برقی، مواد پلاستیک و پی وی سی عملاً قادر به انجام خدمات لابراتواری میباشد.

لابراتوارهای مواد نفتی (ثابت و سیار)، لابراتوار مواد ساختمانی و لابراتوار مواد پلاستیک و پی وی سی عملاً فعالیت داشته که روزانه انواع نمونه های مواد نفتی و ساختمانی از ادارات دولتی و موسسات خصوصی مورد آزمایشات لابراتواری در کمپلکس لابراتواری اداره ملی ستندرد صورت میگیرد.

قابل ذکر است که لابراتوارهای آزمایشات مواد غذایی و سامان آلات برقی نیز عنقریب به فعالیت خویش آغاز و عرضه خدمات لابراتواری خواهند نمود.

کارمندان تخنیکی لابراتوارها از چندین مراجع بین المللی در قسمت ستندردهای لابراتوارها الزمات و شرایط ستندرد ISO و غیره ستندردهای مربوط ارزیابی مطابقت، سرتیفیکشن (صدورسرتیفیکیت) عتباردهی، تخنیک بیخطری لابراتوارها وآزمایش در دستگاه های مختلف در داخل و خارج از کشور آموزش دیده و در قسمت اجرای تست و آزمایش لابراتواری سرتیفای یا تایید گردیده و تصدیقنامه های بین المللی اخذ نموده اند و در بخش های ذیل نیز تایید صلاحیت میباشند:

 • Quality Control
 • Quality Assurance
 • Total Quality Management System (ISO 17025, 9001, 14001, 27000, 22000)                                               
 • Operation and Maintenance of Instruments
 • Quality Policy
 • Six Sigma Practices

 

معرفی لابراتوارهای فعال مرکز و ولایات

 

لابراتوار مواد نفتی

لابراتوار آزمایش مواد نفتی و مشتقات آن در سال 1387 از ریاست تصدی مواد نفتی وگازمایع وزارت تجارت و صنایع به اداره ملی ستندرد انتقال یافت که بعد از آن مسولیت کنترول کیفیت مواد نفتی و مشتقات آن در بنادر کشور و مرکز جز وظایف اساسی اداره ملی ستندرد محسوب میگردید. لابراتوار مرکزی آزمایش مواد نفتی اداره ملی ستندرد یک لابراتوار خدماتی بوده که  قابلیت تحلیل و تجزیه تمامی مواد نفتی و مشتقات آن از قبیل مواد خام ،محروقات انجن های وسایط و محروقات طیارات (تیل دیزل، تیل پطرول، تیل  TC-1, JETA-1 JP-8)، روغنیات چربکاری ماشین آلات (موبلائیل، هایدرولیک، گریس، ویکم برک، انتی فریز) و غیره مشتقات مواد نفتی را دارا میباشد. این بخش روزانه عملاً مشغول فعالیت های تست نمونه های ادارات دولتی و غیردولتی، موسسات خارجی، سفارت خانه ها، شرکت های خصوصی و پمپ استیشن ها میباشد.

 لابراتوار مواد نفتی اداره ملی ستندرد دارای دستگاه ها، تجهیزات و وسایل مدرن تکنالوژیکی مطابق ستندردهای منطقوی و بین المللی است. کارمندان تخنیکی این لابراتوار دارای تحصیلات عالی مرتبط به وظیفه، تجارب کافی در بخش آزمایش مواد نفتی و دارای تصدیق نامه های ملی و بین المللی از قبیل (ISO17025 , ISO9001 , ISO14001, ISO27000, ISO22000) میباشند و توانایی آزمایش، تحلیل و تجزیه تمام مواد نفتی و مشتقات آن را دارا اند.

 لابراتوار سیار مواد نفتی (Mobil Lab) جز لابراتوار مرکزی این اداره بوده که وظیفه آن نظارت از کیفیت مواد نفتی در بازار کشور میباشد، که دارای تجهیزات و وسایل پیشرفته بوده و قابلیت آزمایش مواد نفتی و مشتقات آن را در ساحه دارا میباشد. این لابراتوار متشکل از یک موتر که داخل آن تمامی دستگاه های مورد نیاز یک لابراتوار جهت آزمایش مواد نفتی نصب گردیده است، میباشد.  

 

لابراتوار مواد غذایی

لابراتوار مواد غذایی در سال 1392 غرض تثبیت کیفیت محصولات غذایی تولیدی و تجارتی (وارداتی و صادراتی) زیر اثر آمریت لابراتوارها در چوکات اداره ملی ستندرد آغاز به فعالیت کرد این لابراتوار دارای تجهیزات و وسایل پیشرفته و مدرن مانند UV1800 , GC(Gas Chromatograph) , HPLC  و غیره دستگاه های آزمایش مواد غذایی میباشد که توانایی آزمایش حبوبات، روغن های خوراکی، آب های آشامیدنی، نوشابه های غیرالکولی  و آب فارم های تربیه ماهی دارا میباشد.

 

 

لابراتوار سامان آلات برق

لابراتوار تجهیزات برق در سال 1394 توسط کمپنی GIZ به تعداد شش پایه دستگاه های مختلف  النوع برای تست تجهیزات برق عیار سازی فعال گردید، که بعد از شش ماه فعالیت دوباره بنابر مشکلات تا سال 1397 غیر فعال بوده که قرار ذیل است:

 • دستگاه AC High voltage Test 0-50 -0 at 60AM تست مقاومت کیبل های برق از 50 کیلوولت الی 60 امپیر تست را انجام میدهد.
 • دستگاه Digital Micro ohm Meter برای اندازه گیری مقاومت کیبل ها، سیم ها، ترانسفرمرها،سیم پیچ های موتور،کویل ها، مقاومت به تماس سویچ ها، اتصالات و ریله ها مبیاشد.
 • دستگاه Automatic oil test 0 – 100kv at 1 kv برای تست قدرت الکتریک روغن عایق شده مورد استفاده در ترانسفرمر، قطع کننده مدارهای (CT  و PT)
 • دستگاه Multi – product calibrator  برای (calibration) برای کلبرشن مبیاشد.
 • دستگاه Precision Muleteer  برای اندازه گیری ولتاژ های AC وDC تا 1000 ولت میباشد.
 • دستگاه Precision Muleteer  برای اندازه گیری ولتاژ های AC وDC تا 1000 ولت میباشد.
 • دستگاه Insulation resistance meter MIC-5010/Mic 5005 برای اندازه گیری مقاومت عایق، اندازه گیری ولتا ژ AC وDC  در محدوده 0 الی 600 ولت تست اندازه گیری T1-T2-T3 میباشد.

 

لابراتوار مواد ساختمانی

لابراتوار آزمایش مواد ساختمانی در سال 1394 زیر اثر آمریت لابراتوارها در چوکات اداره ملی ستندرد ایجاد گردیده است که به تعداد شش بخش لابراتوار در مرکز (آزمایش سمنت، آهن آلات، قیر، پی وی سی و جیوتکنیکل و کانکریت) و همچنان لابراتوار مواد ساختمانی در بنادر سه ولایت ننگرهار، هرات و بلخ آماده فعالیت میباشد، که در مجموع مبلغ 2.2 میلیون دالر امریکایی سرمایه گزاری اولیه بالای آنها صورت گرفته است.

معرفی لابراتوارهای اداره ملی ستندرد